ALİ YILDIRIM KOÇ
Yönetim Kurulu Başkanı

Untitled-2Yüksek öğrenimini Rice Üniversitesi (ABD) İşletme Fakültesi’nin ardından Harvard Üniversitesi (ABD) yüksek lisans programıyla sürdürmüştür. 1990-1991 tarihleri arasında American Express Bank’ta Yönetici Yetiştirme Programı’na dahil olmuş, 1992-1994 yılları arasında Morgan Stanley Yatırım Bankası’nda Analist olarak çalışmıştır. 1997-2006 yılları arasında Koç Holding’de Yeni İş Geliştirme Koordinatörlüğü ve Bilgi Grubu Başkanlığı gibi üst düzey görevlerde bulunmuştur. 2006-2010 yılları süresince Koç Holding Kurumsal İletişim ve Bilgi Grubu Başkanlığı görevini yürütmüştür. 30 Ocak 2008’den bu yana Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Ali Y. Koç aynı zamanda Fenerbahçe Spor Kulübü (Asbaşkan), 1907 Fenerbahçe Derneği (Yönetim Kurulu Başkanı), FB Eğitim Kurumları (Yönetim Kurulu Başkanı), Endeavor Derneği (Yönetim Kurulu Üyesi) ve TÜSİAD üyesi olarak görev yapmaktadır.

ERKAN GÜRKAN
Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

erkangürkan1964 yılında Ordu’nun Ünye İlçesinde doğan Erkan Gürkan, 1988 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünden mezun oldu. Mezun olmasının ardından Sanayi Bakanlığı Bakan Danışmanlığı, Enerji Bakanlığı Bakan Danışmanlığı, Küçük Sanayi Geliştirme Teşkilatı (KÜSGET) Uzmanlığı, KOSGEB İdaresi Başkanlığı Kurulmadan Önce Bakan Adına Konuyla İlgili Yapılan 3 Kişilik Araştırma Komisyonu Üyesi, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Başkanı, 2004 OECD Bakanlar Konferansı Eş Başkanı, Kredi Garanti Fonu Yönetim Kurulu Üyeliği Küçük ve Orta Boy İşletme (KOBİ) A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği, Forum Fuarcılık Yönetim Kurulu Üyeliği, Petkim Yönetim Kurulu Üyeliği, Milli Prodüktivite Merkezi (MPM) Yönetim Kurulu Üyeliği, Gelişen İşletmeler Piyasası Yönetim Kurulu Üyesi, Soma Elektrik Üretim ve Tic. A.Ş. (S.E.A.Ş.) Yönetim Kurulu Üyeliği faaliyetlerini yürütmüştür. Erkan GÜRKAN, şu anda Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu Derneği (URAK) Başkan Yardımcılığı, Türk-Alman Ekonomi İlişkileri Genel Koordinatörü, Enerji Verimliliği Derneği (ENVER) Genel Başkanlığı, Türkiye Enerji Verimliliği Meclisi İcra Kuru Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

İPEK NUR CEM TAHA
Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

ipeknurcemtahaİpek Cem, ilk, orta ve lise öğrenimini Türkiye’de, yüksek öğrenimini ise Amerika Birleşik Devletleri’nde tamamlamıştır. Columbia Üniversitesi İşletme Fakültesinde İş İdaresi ve Finans üzerine yüksek lisans yapmıştır ve M.B.A. derecesi vardır. Ayrıca yine Columbia Üniversitesi’nden Uluslararası İlişkiler ve Kamu Yönetimi dalında ikinci bir yüksek lisansa (M.I.A.) sahiptir. Üniversite eğitimini Amherst College’da Siyasal Bilimler alanında ve şeref derecesiyle tamamlamıştır. İpek Cem, orta ve lise öğrenimini İstanbul Robert Kolej’de yapmıştır. İpek Cem ayrıca 2003 yılında Türkiye’den Eisenhower Fellow seçilmiş ve bu çerçevede A.B.D.’de iki ay boyunca ülkesinin genç lideri sıfatıyla uluslararası ilişkiler, siyaset, iletişim ve şirket stratejileri alanlarında önemli temaslarda bulunmuştur. 2007’den bu yana New York merkezli Columbia Üniversitesi’nin uluslararası danışma kurulu üyesidir.1993-95 yıllarında New York’da Bankers Trust Company’de, Uluslararası Sermaye Piyasaları Grubu’nda  yönetici olarak çalıştı. 1995-2002 yıllarında sırasıyla Yeni Yüzyıl, Sabah ve Milliyet gazetelerinde ekonomi, teknoloji, siyaset ve dış politika konularında köşe yazıları yazan Taha, 1996-2007 yılları arasında kurucularından olduğu Netwise-Praksis’te Yönetici Ortak olarak görev yaptı. 2007 yılından bu yana Türkiye’ye yatırım yapan nitelikli fon ve özel şirketlere danışmanlık hizmeti veren Melak Yatırım’ın yönetici ortaklığını sürdürmektedir. 2005 Ekim ayından bu yana, NTV televizyonunda ‘Dünyayı Yönetenler’ programını hazırlayıp sunmaktadır. 2007’den bu yana Ekonomi ve Dış Politika Araştırmaları Merkezi (EDAM) Yönetim Kurulu üyesidir. Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER) kurucularındandır. KAGİDER’de 2004-2005 yıllarında Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır. 1999-2002 yılları arasında Genç Yönetici ve İşadamları Derneği’nde (GYİAD) sırasıyla Yönetim Kurulu üyeliği ve Başkan Yardımcılığı yapmıştır. Halen GYİAD Onur Kurulu üyesidir. Yaşanabilir Ortamlar Yaratma (YAY) Vakfı’nın kurucularındandır. 2001 yılından bu yana Shwan Taha ile evlidir ve iki kız, bir erkek çocuğu annesidir. Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu’nun (URAK) kurucu üyesi ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı’dır.

OKTAY IRSİDAR
Sayman

oktay1939 yılında Samsun’da doğdu. Ortaöğretimini Kabataş Erlek Lisesi’nde bitirdikten sonra İsviçre Lozan Üniversitesi’nde Ekonomi eğitmi aldı. 1964 yılında Migros AŞ’de göreve başladı. Çeşitli kademelerde orta ve üst düzey yönetcilik yaptıktan sonra 2001 yılında Genel Müdür olarak yaş haddinden emekli oldu. 2008 yılı Mayıs ayına kadar aynı kurumun Yönetim Kurulu üyeliği görevini yürüttü. Fransızca ve İtalyanca bilen Oktay Irsıdar halen URAK Yönetim Kurulu Üyeliği, TEMA İktisadi İşletmeler Yönetim Kurulu Üyesiliği ve  İstanbul Sanayi Odası Meclis Üyeliği görevlerini yürütmektedir.

 

 

MURAT SARAYLI
Yönetim Kurulu Üyesi

murat-sarayli1967 yılında doğan Murat Saraylı, TED Ankara Koleji 1985 mezunudur. 1989 yılında ODTÜ İşletme Bölümü’nü bitiren Saraylı, askerlik hizmeti sonrası turizm-otelcilik işletme ve yatırımlar, sağlık-genetik bioteknoloji, dış ticaret, inşaat hizmetleri sektörlerinde faaliyet gösteren Saraylı Şirketler Topluluğu’nun çeşitli bölümlerinde proje müdürlüğü, genel müdürlük, proje geliştirme grup direktörlüğü yaptı. 2004-2008 yıllarında – Türkiye Genç İşadamları Derneği (TUGIAD ) genel Başkanlığını iki dönem yürüttü. Bu süreçte yurt sathında, aile şirketlerinde kurumsallaşma, girişimciliğin yaygınlaşması, teknolojik ve sosyal innovasyon konularında çalışmalarda bulundu. Ayrıca Avrupa da yaşayan Türkiye kökenli genç girişimcilerin örgütlü faaliyetleri ve ortak çalışmaları adına kurumsal yapılanmaları amaçlı çalışmalar yaptı. Yurt içinde ve yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının AB hukukundaki yeri, statüsü ve kazanılmış hakları konularında akademik arşiv oluşması ve bu hakların hayata geçirilmesi ile ilgili adımlar atılması amaçlı çalışmalarda bulundu. Yurt içinde ve yurt dışında,  bu konuda ihtisaslaşmış yerli ve yabancı uzman bilim adamlarının envanterinin oluşması ve iletişim içerisinde bir arada çalışabilmeleri yönünde faaliyetlerde bulunan Saraylı halen URAK Yönetim Kurulu üyesidir.

KENAN YAVUZ
Yönetim Kurulu Üyesi

kenanyavuz1959 yılında Bayburt’ta dünyaya gelen Kenan Yavuz, 1981 yılında  Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümünden mezun oldu. 1984 yılında İstanbul Üniversitesi, İşletme Fakültesi, İşletme İktisadı Enstitüsü’nden MBA derecesi aldı. Çalışma hayatına 1985 yılında Mako Elektrik Sanayi ve Ticaret A.Ş de Finansal Analist  olarak başlayan  Yavuz,  aynı şirkette 2002 yılında Ticari ve Mali İşler Grup Yöneticisi olarak  görev  yaptı. 2004 yılından  bu yana Pektim A.Ş’nin Genel Müdür’ü olarak  görev yapan Yavuz, Kamu İşveren Sendikaları Yönetim Kurulu üyesi ve URAK Yönetim Kurulu  üyesi olarak  görev  yapmaktadır.

 

 

 

 İSMAİL CENK ÇİMEN
Yönetim Kurulu Üyesi

ismailcenkcimen1967 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Cenk Çimen, 1991 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 2002 yılında Stanford Üniversitesi’nde ‘Executive Programme for Growing Companies’ programını, 2004 yılında ise UCLA’de’Executive Education Programme- Mergers and Acquisition’ programını tamamladı. Çalışma hayatına Nasoto’da başlayan Cenk Çimen, Ford Otosan’da Koç Şirketleri Satış Koordinatörüğü, Bölge Müdürlüğü, İthalat Müdürlüğü, Filo Satış Müdürlüğü görevlerinde bulundu. 1998-2000 yıllarında Otokoç A.Ş. Genel Müdürlüğü, 2001-2005 yıllarında Otokoç Otomotiv Ticaret ve Sanayi A.Ş. Genel Müdürlüğü görevlerini yürüttü. Sayın Çimen 2005 yılından bu yana Otokoç Otomotiv Ticaret ve Sanayi A.Ş. ve Birleşik Motor Sanayi ve Ticaret A.Ş. Genel Müdürlüğü görevini yürütmektedir. Platin Dergisi tarafından ‘Zirvedeki Genç Platin Yöneticiler’Ödülü’ne layık görülen Cenk Çimen; European Ford Dealers Association (EFDA), OYD (Yetkili Otomotiv Satıcıları Derneği) ve KalDer üyesidir.

ERHAN USTA
Yönetim Kurulu Üyesi

 Erhan-ustaErhan Usta, 1966 yılında Samsun-Havza’da doğdu. 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye bölümünden mezun oldu. Mart 1989’da Planlama Uzman Yardımcısı olarak Devlet Planlama Teşkilatına girdi. “Belediyelerin Gelir ve Giderleri ile İstihdamının Analizi” konulu teziyle Kasım 1993’de Planlama Uzmanlığı kadrosuna atandı. 1998 yılında ABD Northeastern Üniversitesinde İktisat Politikası ve Planlama dalında bölüm birincisi olarak master derecesi aldı. Kasım 1999’da Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı Yıllık Programlar ve Konjonktür Değerlendirme Genel Müdürlüğü Finansman Dairesi Başkanlığına, Kasım 2001’de Yıllık Programlar ve Konjonktür Değerlendirme Genel Müdürlüğüne ve Haziran 2009’da Müsteşar Yardımcılığına atandı. Haziran 2011 tarihinden itibaren Devlet Planlama Teşkilatı Kalkınma Bakanlığı bünyesine aktarılmıştır. Erhan USTA Müsteşar Yardımcılığı görevini Kalkınma Bakanlığı bünyesinde halen devam ettirmektedir. Erhan Usta, bu göreve ek olarak, birçok kurul ve komisyonda üye olarak çalışmaktadır. Celal Bayar Üniversitesi iktisat ana bilim dalında doktora çalışması (tez aşaması) devam etmektedir. İngilizce bilen Erhan USTA, evli ve üç çocuk babasıdır.

BİROL AYDEMİR
Yönetim Kurulu Üyesi

birol-aydemir1966 yılında Erzincan’da doğdu. 1987 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümünden mezun oldu. 1994 yılında ABD, University of Delaware’de Ekonomi yüksek lisansını tamamlayan Birol Aydemir, 1987 Yılında Türkiye Kalkınma Bankası, İktisadi Analiz ve Araştırmalar Müdürlüğünde Uzman Yardımcısı olarak göreve başladı. 1988 yılında Maliye ve Gümrük Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığında Gümrük Müfettişi Yardımcılığı, 1989-2006 yıllarında Devlet Planlama Teşkilatında; Planlama Uzmanı, Daire Başkanı, Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 

2006-2008 yılları arasında Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı, 2008-2009’da T.C. Washington Büyükelçiliği nezdinde Planlama Müşaviri olarak görev yaptı. Temmuz 2009’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşarlığı görevine atanan Birol Aydemir 2011 yılında TÜİK Başkanlığı görevine getirildi.

MELİH BULU
Yönetim Kurulu Üyesi

 melih-buluMelih Bulu, lisans eğitimini 1992 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde, Yüksek Lisans ve Doktora eğitimlerini ise Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nde tamamladı. Çalışma hayatında gerek profesyonel gerek girişimci olarak bir çok üretim ve servis firmasında değişik seviyelerde görev alan Bulu, 2004 yılından beri Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu’nun Genel Koordinatörlüğünü yürütmektedir. URAK Genel Koordinatörü olarak Türkiye’nin küresel rekabet gücünün artırılması konusundaki ulusal, yerel ve sektörel bazda strateji ağırlıklı çalışmalara destek sağlamaktadır. Melih Bulu 2008 yılından itibaren ek olarak Türkiye Enerji Verimliliği Konseyi Başkan Yardımcılığı görevini de yürütmekte ve  İstanbul Şehir Üniversitesi İşletme bölümünde ders vermektedir.

 

 

OĞUZHAN ÖZBEN
Yönetim Kurulu Üyesi

özben1978 Rize doğumlu olan Oğuzhan Özben, lisans eğitimini 1999 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, Makina Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümde tamamlamıştır. Lisans eğitiminden sonra eğitimine Avusturya, Viyana’da devam etmiştir. 2002 yılında Tekstil Sektöründe profesyonel çalışma hayatına başlamıştır. 2003 yılında CAT Platformuyla tanışmış ve CAT platformunun Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu Derneği – URAK şeklinde dernekleşmesi sürecinde görev almıştır. URAK’ın kurucu üyelerindendir. URAK’ın Türkiye genelinde yaptığı pek çok projede, Proje Koordinatörü olarak aktif görev almıştır. Bartın Yerel Kalkınma Projesi, Adıyaman Tekstil Kümelemesi gibi projeleri yönetmiştir. URAK’daki aktif görevi süresince pek çok kamusal, yarı kamusal veya sektörel organizasyonlara Kümelenme metodolojisi altında Rekabet ve rekabet stratejileri üzerine eğitim vermiştir. Yaptığı yayınlarla ve katıldığı çalıştaylarla Türkiye’de Kümelenme bilincinin oluşmasına katkı sağlamıştır. 2005 yılında URAK’daki aktif proje koordinatörlüğü görevini sonlandırmıştır. 2005 yılı itibariyle URAK’daki çalışmaları yanında, uluslararası yatırımları olan aile şirketinde Genel Müdürlük görevini yürütmektedir, ayrıca URAK Yönetim Kurulu Üyesidir.