10 yılı aşkın bir süredir sektörel ve bölgesel saha çalışmalarını sürdüren kuruluşumuz, bilgi birikimini yayınları aracılığıyla paylaşmaya devam ediyor.

Devamını oku...

Günümüzde geleneksel kalkınma programlarının geçerliliğini yitirmeye başlaması ile Şehir Rekabetçiliği kavramının öne çıktığı görülmektedir. Şehirlerin ekonomik anlamda rekabet edebilirliği veya ne kadar rekabetçi olduklarının tespit edilebilir olması, o şehirde yaşayan insanların gelecekleri hakkında fikir sahibi olmaları ve buna göre karar vermeleri açısından büyük önem taşımaktadır.
Bu bağlamda; bölgesel ve sektörel stratejilerin oluşturulmasını ve hayata geçirilmesini kendisine misyon edinen URAK, bu alandaki eksikliği öngörerek Türkiye’de ilk defa şehirlerin rekabetçiliğinin her sene yenilenebilir şekilde ölçümlenmesi amacıyla İllerarası Rekabetçilik Endeksi projesini hayata geçirmiştir.

Devamını oku...

Başta Çin olmak üzere artan küresel rekabet ortamında Türkiye’nin en büyük ihracat kalemi olan tekstil-hazır giyim alanında hızlı teslimat ve marka yaratmanın Türkiye’nin önündeki en önemli avantaj yaratma alternatifleri olduğu sektör oyuncuları ile birlikte kararlaştırılmış ve bu konularda çalışmalar başlatılmıştır.

Devamını oku...

URAK, her geçen gün daha çok önem kazanan ve sürdürülebilir özelliği taşıyan Organik Tarım Sektörünün ulusal ve küresel arenada rekabetçilik gücünün artırılması ve sektöre yönelik gerekli stratejilerin ortaya çıkarılmasında öncü kurumlardan biri olma yolunda ilerlemektedir.

Devamını oku...